Mérgező szülőkről – könyvajánló

Mérgező szülők valóban léteznek?

Mérgező szülők léteznek sajnos. Ahogy egyre többet hallani arról, hogy egy kapcsolat vagy személy toxikus, mérgező hatással van ránk, ugyanígy a szülőkről is elmondható ugyanez. Susan Forward amerikai terapeuta Mérgező szülők c. könyvét szeretném ajánlani.

A könyv konkrét terápiás esetekkel bővített elméleti leírással indul, majd több fejezeten keresztül végig vezet a különböző típusú szülőkön, az istenszerű és alkalmatlan szülőktől kezdve az alkoholista szülőkön át egészen a szexuális erőszaktevőkig. Nem egy könnyed, vasárnap délutáni olvasmány. De az is magára, a szüleire, illetve a gyermekkorára ismerhet a leírtak alapján, aki ellen a szülei nem a legsúlyosabb vétkeket követték el, hanem csak „egyszerűen” alkalmatlanok és érzelmileg éretlenek voltak a szülői szerepre.

A mérgező szülők hatással vannak ránk a mai napig

A mérgező szülők hatással vannak a felnőtt életünkre, amit nagyon nehéz lehet belátni. Sokan nem tudják, miért nincs rendben az életük. Nincsenek tisztában azzal, hogy mennyire befolyásolják jelenlegi felnőtt életüket azok az otthoni, gyerekkori helyzetek és történések, amelyekben a félelem, a bűntudat, a szorongás, a szégyen, a káosz és a bizonytalanság volt a jellemző, a szeretet, tisztelet és függetlenség helyett.

Sérült az önértékelésed? Értéktelennek, alkalmatlannak érzed magad? Azt érzed, nem vagy szerethető?

Túl sok felelősséget vállalsz? Nem érzed elég jónak önmagad?

Ezekre a kérdésekre adott válaszaink a gyerekkorunkban keresendők, és bármilyen hihetetlen, a múltbeli tapasztalataink összefüggésben vannak a jelenlegi problémáinkkal. 

Mérgező szülőkről - könyvajánló

Kik a mérgező szülők?

Susan Forward azokra a szülőkre használja ezt a jelzőt, akiknek a negatív viselkedési formái állandóan és túlnyomórészt vannak jelen a gyerek életében. Akik még felnőtt korukban is állandó és ismétlődő traumával, bántalmakkal sújtják a gyerekeiket, gátolva ezzel önállósodási törekvéseiket és felnőtt életüket.

A mérgező szülő ellentéte nem a tökéletes és hibátlan szülő, hiszen ilyen ember nem létezik, hanem a pszichológia fogalmi rendszerébe bekerült „elég jó szülő”. Aki figyeli a gyereke igényeit és szükségleteit, igyekszik azokra reagálni, és nem mindig a saját igényeire. Aki képes érzelmileg a gyereke számára elérhető lenni, a gyereke szükségletei szerint. És aki időnként tesz olyant is, amit később megbán, de ezért vállalja a felelősséget. Hiszen az időnkénti szülői kudarcokat a gyerekek fel tudják dolgozni, ha emellett szeretetet, törődést, odafigyelést és megértést kapnak.

Megoldás létezik? 

A megoldás annak függvényében keresendő, hogy mi a cél. De az első fontos lépés a felismerés, és az elfogadása annak, amilyen gyerekkorunk volt. 

Susan Forward a könyve második részében az Életünk visszanyeréséről, az öndefinícióról, a megérdemelt gyerekkor elgyászolásáról és a szülőkkel való esetleges konfrontációról ír. Valamint arról, hogy elkezdjünk azzal foglalkozni, mi felnőttként mit tehetünk saját magunkért és hogy éljünk olyan életet, amilyent élni akarunk. 

  • Illetve olvashatunk arról, hogy nem kell megbocsátani a szülőknek.
  • Arról, hogyan tegyük vissza a felelősséget a szülők vállára. 
  • Arról, hogy milyen hiedelmek, érzések és viselkedésformák korlátozzák az életünket. 
  • Arról, hogy úgy tudjunk a családi rendszer része maradni, hogy közben önmagunk vagyunk. 
  • Arról, hogy megtaláljuk az egyensúlyt az önmagunkról való gondoskodás és a mások érzéseivel való törődés között.
  • És arról is, hogy megtörjük azt az ördögi kört, ami generációról generációra öröklődik.

A felismerés és szembesülés felkavaró lehet számodra. Ebben az esetben javaslom egy segítő szakember felkeresését, aki tud támogatni érzelmileg ebben az időszakban és végig tud kísérni a feldolgozás folyamatán. Segítséget kérni szabad, és önismereti munkára vállalkozni is. Ennek során megtalálhatod a kapcsolatot az aktuális, problémás helyzetek és a múltbeli sérelmek, traumák között. Az önismereti munka energia igényes folyamat, és sokszor fájdalmas, mert újabb hólyagok keletkezhetnek a lelkünkön. Mégis megéri!

Küldj üzenetet

Amennyiben bármilyen kérdésed felmerül, ne habozz, küldj emailt!
A küldött üzenetekre legkésőbb 24 órán belül reagálunk.

Telefonszám

+36 70 425 27 58

Helyszín

1056 Budapest
Váci utca 51.

Rendelési idő

Kedd: 11:00-20:00

Szerda: 11:00-20:00

Csütörtök: 11:00-20:00