Honnan lehet tudni, hogy túlgondolkodsz, túlagyalsz valamit?

Azon gondolkozni, hogy a dolgokat csinálhattuk volna másképp, felülbírálni a meghozott döntéseinket, vagy elképzelni a legrosszabb forgatókönyveket kimerítő lehet.

Ennek a folyamatnak az „overthinking” az angol megfelelője, a köznyelvben hallhattad már így is, azonban most a túlagyalás, túlgondolkodás szót fogom használni ebben a bejegyzésben.

A túlagyalás, túlgondolkodás egy olyan szokás, ami időnként mindannyiunkkal előfordul, mégsem könnyű megszüntetni.

A túlgondolkodás egy zsákutca

A túlgondolkodás azért zsákutca, mert meggyőzöd magad arról, hogy a nagyon hosszú gondolkodás a legjobb döntésre jutás kulcsa, valójában azonban kevesebb időd és energiád marad a produktív cselekvésre.

Felhagyni a túlagyalással

Felhagyni a túlagyalással akkor tudsz, ha felismerted, hogy azt csinálod.

 

Honnan lehet tudni, hogy túlgondolkodsz valamit?

1.    Túlgondolkodsz valamit, ha nem vagy megoldás központú

Különbség van a túlgondolkodás és a probléma megoldásra irányuló gondolkodás között!

A túlgondolkodás a problémán való időzést jelenti, ami még a kellemetlen érzéseket is felerősíti benned. A probléma megoldásra irányuló gondolkodás azonban a megoldás kereséséhez vezető gondolkodást, majd az eredményes cselekvést segíti.  

2.     Túlgondolkodsz, ha ismétlődő gondolatokat tapasztalsz

A rágódás, töprengés, vagyis ugyanazokon a dolgokon újra és újra elgondolkozni, nem tesz jót a mentális egészségünknek. Főleg, amikor többször visszajátszol a fejedben egy beszélgetést, a problémáidon, a hibáidon gondolkozol, vagy amikor ismétlődően elképzeled, hogy valami rossz fog történni

3.     Túlgondolkodsz, ha az aggodalom ébren tart éjszaka

Ilyenkor azt érezheted, nem fog kikapcsolni az agyad, ami még túl is van pörögve. Újra és újra lejátssza a fejedben lévő forgatókönyveket és a rossz dolgok megtörténtét.

Biztosan hallottad már, hogy a kutatások is megerősítik, a rágódás megnehezíti az elalvást, sőt még az alvás minőségét is rontja. Nehezebb mély álomba zuhanni, amikor az agyad azzal van elfoglalva, hogy mindent túlgondol, ami szorongást okozhat és ettől még nehezebben alszol el.

4.     Túlagyalsz egy döntés meghozatalát is

Egy döntésmeghozatala előtt megpróbálod meggyőzni magadat arról, hogy a helyzet minden lehetséges oldalról történő megszemlélése, az információk hosszabb ideig tartó, kitartó és fáradságos elemzése majd segít téged a megfelelő döntés meghozatalában.

Ez a túlelemzés és megszállottság valójában akadályoz téged, ugyanis még inkább megnehezíti a döntések meghozatalát. Ha tanácstalan vagy mindenben, akár olyan kis választásokban is, hogy mit egyél vacsorára, vagy melyik szállodában szállj meg a nyaralás során, valószínű, hogy túlgondolod a dolgokat. Valószínűleg sok időt pazarolsz mások véleményének és több lehetőségnek a figyelembe vételére.  Olyankor is, amikor ezek a kis választások annyira nem is számítanak.

5.     Felülbírálod a döntéseidet

Túlgondolkodás néha azzal is jár, hogy a már meghozott döntéseid miatt hibáztatod magad. Például azon gondolkodsz, hogy mi lett volna, ha…, vagy mérges vagy magadra, amiért nem vetted hamarabb észre a figyelmeztető jelzéseket, amik egyébként nyilvánvalóak voltak.

Az egészséges mértékű önreflexió segít tanulni a hibáinkból, de a túlgondolkodás és önmagunk folyamatos felülbírálata felérnek egy mentális kínzással. Ez rontja a hangulatunkat és még nehezebbé teszi a döntéseink meghozatalát.

 

Mit tehetünk a túlgondolkodás ellen?

A túlgondolkodás ellen az segít a kutatók szerint, hogy kevesebbet gondolkodunk az adott problémán. És így jobb megoldások születhetnek. De hogyan?

A figyelem elterelése segíthet

A figyelem elterelését megtehetjük például kerti munkával, házi munkával vagy sporttal. Tehát nem a problémán ülünk és gondolkozunk, hanem valami mást, valami kreatívabbat csinálunk, ami pihentető az agyunknak is. És eközben lehet, hogy olyan megoldás jut eszünkbe, amire korábban nem is számítottunk.

Azonban ha úgy érzed, nem tudsz megszabadulni a túlgondolkodástól, érdemes szakemberhez fordulnod. A túlgondolkodás egy mentális probléma tünete is lehet, továbbá növeli az ilyen jellegű problémák kialakulásának valószínűségét. Nem kell egyedül megküzdeni ezzel, és túlagyalni sem a segítségkérést! 

Küldj üzenetet

Amennyiben bármilyen kérdésed felmerül, ne habozz, küldj emailt!
A küldött üzenetekre legkésőbb 24 órán belül reagálunk.

Telefonszám

+36 70 425 27 58

Helyszín

1056 Budapest
Váci utca 51.

Rendelési idő

Kedd: 11:00-20:00

Szerda: 11:00-20:00

Csütörtök: 11:00-20:00