A munka és a magánélet megfelelő egyensúlya

Az egészséges egyensúly így nézhet ki

A munka és a magánélet megfelelő és egészséges egyensúlya mindannyiunk számára mást jelent. Nem arról van szó, hogy fele-fele arányban osszuk fel az időnket a munka és a szabadidő között, hanem arról, hogy teljesnek és elégedettnek érezzük-e magunkat életünk mindkét területén.

  • betartjuk a munkahelyi határidőket, és eközben marad időnk a barátokra és a hobbinkra,
  • jut elég időnk a rendes alvásra és a jól étkezésre, 
  • nem aggódunk otthon a munka miatt.

Ez természetesen sok esetben kihívást jelent, azonban most ajánlok egy 5 lépésből álló módszert arra, hogyan tudjuk ellenőrizni azt, hogy megvan-e az egyensúly a munka és a magánélet között. 

A munka és a magánélet megfelelő egyensúlya

A munka és a magánélet egyensúlyának ellenőrzése 5 lépésben

1, Tarts szünetet és kérdezd meg magadtól:

Mi okoz jelenleg stresszt vagy boldogtalanságot? Hogyan befolyásolja ez a munkámat és a magánéletemet? Mit helyezek előtérbe? Mit veszítek? 

Gyakran nem szánunk időt arra, hogy átgondoljuk ezeket, amíg nem történik egy olyan jelentős esemény az életünkben, ami fenekestül felborít mindent. De ha tartasz egy kis szünetet, és átgondolod a prioritásaidat, az segíthet felfedezni azt, hogy az életmódod és a munkával töltött idő mennyisége megfelelő-e a számodra. 

2, Ügyelj az érzéseidre!

Most, hogy már tisztábban látsz a jelenlegi helyzeteddel kapcsolatban, az milyen érzéseket vált ki belőled? Elégedett vagy és boldog? Esetleg dühös és haragos? Ha tisztában vagy az érzéseiddel, az segíthet eldönteni, milyen változtatásokat szeretnél végrehajtani.

3, Priorizálj újra…

Vagyis gondold át, mik a fontosak és mik kevésbé fontosak és miken szeretnél változtatni. Felteheted magadnak a kérdést, hogy érdemes-e a hosszú munkaidőm miatt kevesebb időt töltenem a családommal, vagy a hétvégi munkavégzés miatt korlátozni a társasági életemet.

4, Fontold meg a lehetőségeidet!

Vagyis gondold át, mik a fontosak és mik kevésbé fontosak és miken szeretnél változtatni. Felteheted magadnak a kérdést, hogy érdemes-e a hosszú munkaidőm miatt kevesebb időt töltenem a családommal, vagy a hétvégi munkavégzés miatt korlátozni a társasági életemet.

5, Változtass azon, amit a lehetőségek engednek.

Lehet, hogy tudsz rugalmas munkaidőt kérni, vagy heti néhány nap home office-t. Győződj meg róla, hogy kivetted-e a tavalyi szabadságodat. Voltál már pihenni ebben az évben. Vagy mi lenne, ha nem lennél elérhető munkaidő után, és nem néznéd meg az e-mailjeid hétvégén. 

Segíts magadon

Segíteni magadon már ezzel az 5 lépéssel tudsz, ha szánsz időt arra, hogy átgondolod ezeket a kérdéseket és a rájuk adott válaszaidat. Sokszor a munkahelyen való helytállással kapcsolatos hiedelmeink és szokásaink mélyen gyökereznek, amiket nem ismerünk fel addig, amíg nem lépünk kettőt hátra, és kvázi kívülállóként nem gondoljuk át a helyzetünket, amiben éppen vagyunk. Ebben a gondolkodásban tud segíteni az önismereti munka is. 

Mindezek mellett persze a munkahelyre jellemző szervezeti kultúráról se feledkezzünk meg, ami szintén nagymértékben befolyásolja a munka-magánélet egyensúlyát, és a munkavállalói elégedettséget. De először a klienseimmel azon gondolkodunk közösen, hogy ő személy szerint mit tud változtatni annak érdekében, hogy elégedettebb legyen életének ezzel a két területével. Majd ha már olyan akadályokba ütközik, amit nem tud megoldani akár vezetői együttműködéssel sem, akkor fel lehet tenni a következő kérdést, hogy „Meddig” és „Hogyan tovább?”. 

A bejegyzés a https://www.mentalhealth.org.uk/ angol nyelvű cikke alapján készült. 

Küldj üzenetet

Amennyiben bármilyen kérdésed felmerül, ne habozz, küldj emailt!
A küldött üzenetekre legkésőbb 24 órán belül reagálunk.

Telefonszám

+36 70 425 27 58

Helyszín

1056 Budapest
Váci utca 51.

Rendelési idő

Kedd: 11:00-20:00

Szerda: 11:00-20:00

Csütörtök: 11:00-20:00